Co s autem, na kterém se podepsaly povodně?

Technici naší půjčovny pro vás sestavili několik postřehů jak postupovat, pokud vaše auto zasáhla velká voda.

Auto zatopené po střechu

Bylo vaše auto zcela pod vodou? Pokud zní odpověď na tuhle otázku „ano“, je to smutné, ale v takových případech se bohužel oprava poškozeného auta nevyplatí a auto je lepší dát rovnou sešrotovat. Pokud máte uzavřenou havarijní pojistku vztahující se na zaplavení a povodně, útěchou vám bude alespoň vyplacené pojistné

Z poloviny zatopený vůz

Jestli se povodeň vašeho užitkového auta dotkla „napůl“ a automobil byl zatopený pod spodní okraje okének, má v některých případech smysl o uvedení do provozuschopného stavu přemýšlet. Vždy ale zvažte nutné investice do takové opravy. Auto v každém případě nestačí pouze vysušit, odbahnit a vyčistit. Určitě se jej také nepokoušejte ihned nastartovat! Jediným otočením klíčku může dojít ke zkratu a poničení elektroinstalace a motoru. Do válců a řídících jednotek se určitě dostala voda spolu s bahnem a pískem. Motor takto zatopeného vozu je nutné v autorizovaném servisu kompletně rozebrat, jednotlivé součásti důkladně omýt, ošetřit proti korozi a opětovně smontovat. Samozřejmostí je také výměna všech náplní a filtrů v motoru. Problémy mohou nastat v případě elektroinstalace a elektroniky vozu. Elektronika je v nových vozech zodpovědná za mnoho procesů spojených s jízdou a bezpečností (airbagy, ABS, světla apod.). Případné zatečení do spojů a jejich koroze se může projevit i dlouhou dobu po vysušení a negativně ovlivnit samotné funkce a bezpečnost jízdy s takovým automobilem. Zde bohužel platí, že čím novější auto vlastníte tím s většími náklady musíte na případné znovuuvedení do provozu počítat.

Ve vodě po kola

Pokud jste měli to „štěstí v neštěstí“ a u vašeho vozu byla zatopená pouze kola, existuje určitě menší šance na poškození samotného motoru vozu. Oprava takového auta už většinou smysl má. I tak je ale dobré dodržet několik zásad. Opět platí nechat auto důkladně vyschnout. S autem zbytečně nepopojíždějte. Do servisu nezajížděte po vlastní ose. Vyplatí se v tomto případě svěřit odvoz zatopeného auta odtahové službě. Voda a další nečistoty s největší pravděpodobností zatekla do ložisek a hřídelí kol nebo brzdových destiček. Jízda s takovým autem jednak nebude zcela bezpečná a také by mohlo dojít během jízdy k ještě většímu rozsahu poškození už tak postiženého automobilu.Kolo zatopeného auta

 

Čištění interiéru zatopeného automobilu – jak na to?

A co s interiérem zaplaveného vozu? Odbahnit, vysušit a vyčistit platí určitě. První hrubé vyčistění by mělo přijít co nejdříve po opadnutí vody. Potom nechte auto vyschnout a pak již následuje čištění interiéru a čalounění za pomoci speciálních přípravků. Ne každému se tato procedura chce absolvovat a také nemusí mít k dispozici potřebnou chemii. Můžete se proto obrátit na specializovanou firmu, která se čištěním interiérů a mytím aut zabývá, a využít jejich služeb. Někdy bohužel ani toto nepomůže a čalounění a sedačky automobilu jsou stále cítit bahnem. Pak přichází na řadu pouze jejich výměna za nové, která se opět může negativně projevit na výsledné ceně opravy automobilu.

Závěrem lze říci, že v takto nepříjemné situaci se vždy vyplatí zachovat chladnou hlavu, následný postup si dobře promyslet a náklady spojené s případnými servisními zásahy dobře propočítat. Pokud se rohodnete auto neopravovat a máte možnost využít plnění od pojišťovny v rámci sjednaného havarijního pojištění a plánujete koupit buď nový nebo ojetý osobní či užitkový vůz z bazaru, platí jedno upozornění. Důvěřujte pouze prověřeným prodejcům a nenechte se zlákat neodolatelnými cenami. Je nám jasné, že některé nabídky obzvlášť v popovodňové situaci se mohou zdát jako lákavé, ale vždy je dobré si připlatit třeba za služby profesionálního automechanika a jím nechat prohlédnout takový vůz. Vyhnete se tak tomu, že se ve vaší garáži octne podobné auto, jaké jste nechali kvůli povodni ekologicky zlikvidovat.

KONTAKTY
AC Půjčovna s.r.o.
Voctářova 18,
180 00 Praha 8 - Libeň

IČ:27446174, DIČ: CZ27446174
Společnost zapsána u Městského soudu v Praze,
oddíl C, zn. 112950

VÝKUP A PRODEJ
Mobil: (+420) 778 749 669
Mobil: (+420) 739 356 852

KANCELÁŘ
E-mail: info@acpujcovna.cz
Web: www.acpujcovna.cz

Podmínky půjčení

  • Řidičský průkaz sk. B
  • Občanský průkaz
  • U podnikatele Živnostenský list nebo výpis z OR
  • Sepsání smlouvy asi 10 minut a odjíždíte
  • Ke každému vozidlu fullservis
+7dní

Půjčujeme minimálně na dobu 7 dní

VANS CENTRE s.r.o.
Průmyslová 372/1,
108 00 Praha-Štěrboholy

Mobil:
(+420) 778 749 669
(+420) 739 356 852